Instagram

Já a čtečka


Zdravím knihomolové,
téma čtečka v komunitě čtenářů bude snad vždy velmi diskutovaným. Čtečka ano nebo čtečka ne? Jaké nám přináší výhody a dokáže nahradit čtenářský zážitek, který nabízí právě papírová kniha? To vše je prostě subjektivní. Jsou tací, kteří si vlastnosti čtečky nemohou vynachválit. Na druhou stranu se najdou i ti lidé, kteří by čtečku do rukou nevzali. Ani můj vztah s tímto přístrojem není jednoduchý, řekněme, že by se dal popsat jako jeden z těch, které nabízí Facebook. Bára Alexová je ve volném vztahu se svojí čtečkou. 
Koupit si čtečku byl naprosto spontánní nápad, který mi bleskl hlavou asi tak před třemi lety. Ne, že bych se nad tím v té době nějak extra zamýšlela, ale byl to zrovna takový hit, že jsem nakonec dospěla k rozhodnutí to zkusit také. Vybírala jsem mezi dvěma největšími konkurenty - PocketBook a Amazon Kindle. Nakonec to, už si ani nevzpomínám z jakého důvodu, vyhrál právě PocketBook. Jako by to bylo včera, kdy jsem si do čtečky nahrála svoji první knihu - Píseň krve od Anthony Ryana. A myslím, že to byla právě tato e-kniha, která ve mně začala vyvolávat jistou averzi a nechuť ke čtečkám.

Píseň krve rozhodně není kniha na jeden den, možná dokonce ani na týden. Je to docela bichlička, se spoustou popisných částí, objasňováním, boji a co je důležité, je napsána opravdu skvěle. Přiznám se, že na čtečce jsem ji nikdy nedočetla. Chyběla mi papírová kniha v ruce, chybělo mi šustění papíru mezi prsty a vůně knihy. Délka knihy ve formátu PDF a v kombinaci elektronického zařízení vytvořily něco, co se mi nedařilo překonat. Vadily mi rozdělené stránky, posunování textu a mačkání tlačítek. Nakonec jsem si knihu objednala v papírovém provedení a nedokázala jsem se od ní odtrhnout. Takže?

Se čtečkou jsem to nakonec nevzdala a zkusila jsem poněkud tenčí příběh ze španělského podsvětí. Knihu jsem dočetla. Bylo to velice dobré, místy nechutné, realistické čtení se smrtkou v roli vypravěče. Rozhodně to ve mně něco málo zanechalo, ale ten praví čtenářský zážitek s poslední otočenou stránkou prostě nepřicházel. A nepřicházel ani s dalšími knihami. A tak čtečka na tři roky zmizela z mého světa, ležela na dně šuplíku, chvíli dokonce poskytovala služby taťkovi. 


Jak asi správně tušíte, tohle není konec mého putování s daným přístrojem. V rámci jedné spolupráce jsem dostala možnost přečíst si jednu zajímavou e-knihu. Najít čtečku chvíli trvalo, protože se ukázalo, že ani sám taťka, kterému tak věrně sloužila, si nevzpomínal, kam ji nakonec dal (:D). Nakonec se zdárně našla pod postelí (pořád nechápu, co tam vlastně dělala) a já jsem opět využila jejich služeb. A nebylo to špatné. Čtení jsem si hodně užila, papírová kniha to sice nebyla, ale i tak jsem se do příběhu ponořila. Od té doby jsem přečetla dvě e-knihy a zrovna louskám třetí. Není to tak, že by čtečka nahradila klasické knihy, to se u mě nikdy nestane. Ale jako ostatní čtenáři, i já jsem začala využívat její předností jako je skladnost při každodenním nošení do školy. Doma ale opět sahám po papírové knize.

Nevím, jestli jsem musela do čtečky nějak dorůst nebo jestli právě čtečka musela dorůst do mě. Teď ji beru jako doplněk ke čtení, který sem tam využiji, ale moje čtecí návyky na ní rozhodně založené nejsou. Sem tam po čtečce sáhnu, když čtu nějakého tlouštíka, beru si ji s sebou do školy. Je to dobrý a skromný pomocník, ale papírová kniha je prostě papírová kniha, nehledě na to, jaké výhody čtečka přináší.

A nakonec si pojďme shrnout výhody, kterými čtečka oplývá:
 • Dlouhá výdrž (nemusí se nabíjet i několik týdnů)
 • Obrovská knihovna (paměť čtečky dokáže pojmout velké množství e-knih)
 • Možnost přizpůsobení si formátu (řádkování, font)
 • Lehká váha, komfortní čtení
 • Rychlost při objednání e-knihy
 • Další služby (Slovníky, WiFi, předčítání textu, hry, hudba 
Osobně jsem žádnou ze služeb, které čtečka poskytuje, nikdy nepotřebovala. Mám ji čistě jen na čtení knih. Nikdy jsem se nezkoušela připojit k internetu či najet si do slovníku. 

Nakonec jsem docela zvědavá, jak se můj vztah se čtečkou bude nadále vyvíjet. Jestli dobře, ráda bych s postupem času vyzkoušela také Kindle, protože na tyto čtečky všude slyším jen samou chválu.

A co vy a čtečky?

19 komentářů:

 1. Skvělý článek :) Já jsem asi v té fázi, kdy si ještě musím na čtečku zvyknout, čtu na ní spíše jen výjimečně, v angličtině. Jinak u českých knih kupuji jen ty papírové :) Prostě mi přijde, že do ebooku se nemůžu pořádně začíst a chybí mi to otáčení stránek :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Naprosto souhlasím. Asi si na to nikdy plně nezvyknu, kniha je prostě kniha, co si budeme namlouvat :)

   Vymazat
 2. Taky jsem měla stejný problém, nicméně jsem se asi trochu "posunula" jelikož ečtení už mi není tak cizí. Naučila jsem se přes den číst papírovou a jak je čas svícení, tak eknihu a nemůžu si tento způsob vynachválit.
  Je teda fakt, že to takhle praktikuji teprve čtvrt roku, a zatím e-čtu pouze na mobilu, nicméně narozeniny se blíží :-D

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já se také trochu posunula, ale opravdu jen trochu, protože čtení ve čtečce pro mě asi nebude to pravé ořechové, a ještě kdybych četla na mobilu, to by pro mě vůbec nebylo, hlavně bych byla asi hned slepá :D

   Vymazat
 3. Já čtečku nemám, ale někdy na bichle, které sebou v kabelce či tašce táhnout není lehké, využiji na e-knihy tablet. Ale i tak mám nejraději ty papírové. Mít v ruce tu papírovou je prostě lepší!

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Souhlasím, papírové knize nemá nic možnost se vůbec vyrovnat, ale jsem toho názoru, že čtečka dokáže hodně usnadnit život, což se týká pěkných bichliček :D

   Vymazat
 4. Já mám na čtečku stejný názor jako ty. Pořídila mi ji mamka v 9. třídě, když jsem si myslela, že budu na intru. Nakonec jsem se na tu školu ani nehlásila a každý den dojíždím jinam. Ups a teď co se čtečkou? Většinu času se mi tu jen válí. Využila jsem ji párkrát a to z důvodů různých. Buď jsem potřebovala číst povinnou četbu a v knihovně byla kniha zrovna půjčená, nebo jsem četla Hry o trůny a s tou se mi nechtělo tahat do školy (jak jsi zmínila i ty sama). Nikdy čtečku nevyměním za papírovou knihu, to mohu odpřisáhnout! Přiznávám, že má svoje výhody, jako třeba to, že když pojedu na dovolenou, nemusím zabírat místo v kufru 5 knihami, ale prostě si s sebou zabalím čtečku. Ale vždy u mě zvítězí papír. Jsem možná trošku staromodní, ale co... :)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já ji také nevyužívám na 100%, dokonce je mi to i trochu líto, protože je to prostě nevyužité, jen tu leží a nikdo ji nepoužívá. Já bych si třeba čtečku na dovolenou nikdy nevzala, protože k mé dovolené patří prostě knihy, takže pro jedu dvě si vždy nějaké místo najdu, zvlášť, když jede člověk autem :) :D

   Vymazat
 5. Se čtečkou jsem spokojená, přestože na ní nečtu pořád. První setkání bylo, když ji přinesl přítel, že dostali Kindle v práci jako Vánoční bonus (a on moc nečte) tak mi ji přenechal. Teď mám druhým rokem Pocketbook.
  A na cesty nebo do malé kabelky, si nemohu čtečku vynachválit :-)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Čtečka má jisto jistě svoje výhody. A s čím byla větší spokojenost? S Kindle nebo PocketBook? :)

   Vymazat
 6. Já měla kindle nedotykovyho a pocketbook mám už dotykový. Takže s PB! Ale uvazuju o novém a nemohu se rozhodnout zda PB nebo Kindle.

  OdpovědětVymazat
 7. Máš pravdu, že tohle téma je věčně diskutované. Já nevím, sama jsem asi do čtečky ještě nedospěla a nejspíš ani čtečka nedospěla do mě. Před časem jsem sice o koupi taky uvažovala, ale pak jsem to vzdala. I když je to malicherné a je pravda, že čtečka má opravdu hodně výhod a určitě by se jich našlo ještě mnohem víc, já zkrátka potřebuju v ruce držet papírovou bichli a mnout mezi prsty její stránky :)

  Lory Humble

  OdpovědětVymazat
 8. Ja osobne nemám čítačku, už som o nej uvažovala, ale zatiaľ som sa k nej nedostala. Kto vie, možno ma to raz tiež chytí :D

  OdpovědětVymazat
 9. Papírové knihy mají pro mě nejen kouzlo, ale i praktický význam - snadněji si zapamatuji, co se děje. Jako dyslektik mám v tomhle problém vždy, ale ebooky čtu déle a častěji čtu znovu a znovu dokola určité pasáže, které mi jdou jedním uchem (okem?) tam a druhým okamžitě ven. ^▽^ Na druhou stranu výhody Kindlu jsou tak velké... Rozhodně jsem velice ráda, že jsem si ho před lety koupila a našel u mě velké využití. ^.^ Začala jsem ho používat víc na knihy v angličtině, slovník je naprosto nenahraditelný. ♥

  Jen s jednou z tvých výhod nesouhlasím - já čtu na čtečce poměrně často (tak 1/3 - 1/2 veškerého čtení) a při ACOWARu jsem ji alespoň jednou musela nabít. ^▽^ (mohu si za to sama, většinou si ji alespoň trochu podsvítím)

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Já nejsem zastáncem čteček a tohoto čtení, takže když čtu na čtečce, tak už prostě musí být. Nicméně ono také záleží, jak moc se čtečka nabíjí, výdrž baterky a životnost baterky. Jak často čteš je také směrodatné. Ale čtečka rozhodně vydrží více než takový mobil, který já osobně nabíjím každý den.

   Vymazat
  2. To jednoznačně. V porovnání s telefonem nebo tabletem je to velký rozdíl. Už i díky odleskům. Na to, čím čtečky jsou, poměrně dobře imitují papír. ^.~

   Vymazat
 10. Nemám nic proti e-knihám, ale skutečně je lepší pocit, když má člověk papírovou knihu v ruce. Když už mám e-knihu, tak ji čtu na tabletu nebo v horším případě na počítači, ale je to... no není to ono. Nejhorší je, když se člověk do knihy začte a pak se najednou vybije :D

  OdpovědětVymazat
 11. Já nevím, já jsem prostě zvyklá celý život na knihy a ta radost, když si koupíš novou a jen tak si v ní zalistuješ. ^^ Mně nabízela známá, že by přiobjednala i pro mě, když si kupovala ona... Ale já se bojím, že bych si ji koupila zbytečně a pak by mi jen někde ležela.
  Jsem zvyklá na knihy a pokud mám u sebe batoh, tak z domu bez knihy nevyjdu. Takže u mě by čtečka asi moc nezabodovala. :D

  OdpovědětVymazat
 12. Zajímavý námět na článek. :) Já čtečku nemám a nikdy jsem ani nezkoušela číst delší text knihy ve čtečce mé kamarádky. Něco mi ale říká, že by mi nevyhovovala. Chyběla by mi rychlá možnost listování... Na druhou stranu, vlastnění tohoto chytrého zařízení nesporně může přinést i výhody. Z toho tahání bichlí v taškách dokážou pěkně rozbolet ramena...

  OdpovědětVymazat

Created by Agata for WioskaSzablonów. Technologia blogger.