Recenze - Bez dětí neodejdu

Název: Bez dětí neodejdu
Autorky: Berit Kessler, Beate Rygiert
Počet stran: 312
Rok vydání: 2015
Nakladatelství: Alpress

Ještě než Berit nastoupila na univerzitu v Německu, rozhodla se dát si rok pauzu a odjela jako dobrovolník do Izraele k Mrtvému moři. Zde potkala Salima, beduína, který ji na první pohled zaujal z toho důvodu, že nebyl stejný jako všichni ostatní muži. Často s ním vyjížděla do pouště, a nakonec došlo k nevyhnutelnému. Berit se do Salima zamilovala a po několikaletém vztahu, kdy chvíli žila v Německu, chvíli v Izraeli, si ho i vzala. A co víc otěhotněla. To však ještě nevěděla, co ji čeká ...

Bez dětí neodejdu je autenticky vyprávěný silný příběh o údělu žen v muslimských zemích. Ač je to smutné, a i přes mnohá varování, je tento problém stále aktuální a v dnešní době a za nynější situace se rozšiřuje i mimo hranice Blízkého Východu. O této problematice už bylo napsáno moře knih, ať už s koncem šťastným či naopak, proto si myslím, že je rozhodně vhodné si nějakou takovou přečíst, a to z mnoha důvodů. Prvním je rozhodně vzít si z toho ponaučení, neudělat stejnou chybu, uvědomit si, že náš právní systém na tom není opravdu tak zle a pochopit, že jsou na světě ženy, kterým v mnohých případech už bohužel není pomoci. 

Příběh Berit je jedním z nich, je to příběh jedné ženy z mnoha. Berit byla po několik let zvyklá na Salimovo chování a předpokládala, že ví, co od něj čekat. Jeho chování po svatbě se ale změnilo. Salim začal být výbušný, velmi často vyvolával hádky, po Berit neustále křičel a se vším měl strašné problémy. O své děti se do určitého věku nezajímal, a když Berit už neměla z čeho žít, vše se obrátilo úplně. Salim totiž není ten typ člověka, kterému by byl cizí jakýkoliv prostředek násilí. Byl doslova krutý a nechutný. 
I když jsem samozřejmě o právech žen v muslimských zemích něco věděla, netušila jsem, že vše je ještě několikanásobně horší.

Napínavě napsaný příběh, kdy prostě za každou cenu musíte být po boku Berit a potřebujete vědět, jak si dále povede, čtenáře také seznamuje s všeobecnými poměry, politickou situací a turismem v Izraeli. Autorka nám poskytuje nahlédnutí do života beduínů, jejich kultury a tradic, neunikne nám ani náhled do sociální struktury Izraele a zkorumpovaného podsvětí. 


Ještě teď, několik dnů po dočtení musím žasnout nad sílou Berit. Ač byla v Izraeli odkázaná téměř sama na sebe, nevzdávala se. Kde by jiná žena sklopila hlavu, Berit ránu přijala a téměř nezlomená bojovala dál. Po celou dobu příběhu jste z ní neměli dojem, že by něco vzdávala. I když byla její situace neúprosná a vše se obrátilo proti ní, přesto bojovala o svoje dětí a návrat do Německa. Už jen proto si Berit zaslouží stoprocentní uznání. Bohužel i přes svoji vytrvalost byla téměř bezmocná a tato bezmocnost se projevovala i na jejích dětech, což je pro matku to nejhorší. Salim, jako muž mnoha kontaktů a nezlomné síly, který vyvolával v mnohých strach, si totiž dokázal zařídit téměř všechno. 

Příběh ve čtenáři vyvolává obrovskou škálu emocí. V jednu chvíli se snažíte soucítit, v druhou jste naprosto rozzuřeni a tisíckrát proklínáte Salima. Někdy žasnete i nad naivitou samotné autorky. Místy dokonce trnete a prožíváte strach společně se Salimovými oběťmi. Nejvíce ale prožíváte smutek a bezmoc společně s Berit. Někteří se dokonce neubrání slzám. Takovou má příběh sílu. 


Bez dětí neodejdu rozhodně doporučuji. Příběh Berit pro nás skončil v roce 2014, ale pro ni neskončí nikdy. A ač by mě zajímalo, jak si dál vedla, jsou tu příběhy tisíců žen, které ani zdaleka nemají takové štěstí. A to je to poselství, které nám kniha přináší. Multikulturní vztah je vždy jisté riziko, a i když si myslíte, že člověka znáte, můžete se velice splést a tvrdě za to zaplatit.
Je to příběh o nekončícím boji, naději, spáse, bezmoci a věčném strachu, který je založen na skutečných událostech. Dokáže vás dostat do kolen, dokáže vás doslova emocionálně vyždímat.

5/5


Za poskytnutí knihy k recenzi děkuji Knihcentru.
Knihu můžete pořídit zde.
11 komentářů:

 1. Krásná recenze
  už jsem slyšela mnoho takových příběhů, ale nikdy nečetla knihu, hlavně už teď můžu říci, že já bych u ní brečela pořád,
  doufám, že jednou dojde i tam na změnu těch zákonů, aby ženy tohle nemusely snášet a hlavně, aby nebyly tak bezmocné

  OdpovědětVymazat
 2. Naneštěstí dosud náboženské ideologie ničí život stovkám, tisícům lidí. Třeba z toho jednou vyrosteme. Snad :)

  OdpovědětVymazat
 3. Moc hezky napsané. Takovou knížku by si měl přečíst každý, kdo šíří pohádky o umírněném islámu a takové ty multikulturní kecy.

  OdpovědětVymazat
 4. Je super, že je kniha taká dobrá a silná. Osobne ma neláka, keďže veľmi nie som na takéto príbehy, ale teší ma, že je to kvalitne napísaná kniha.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Také to není úplně můj styl, ale i tobě bych ji rozhodně doporučila.

   Vymazat
 5. Par knih podobneho typu uz jsem cetla a vzdy to byva az neuveritelne cteni a docela me tyto knihy svym zpusobem bavi. Recenze se mi libi, pokud nekde na tuhle knihu narazim, tak si ji prectu.

  OdpovědětVymazat
  Odpovědi
  1. Rozhodně si knihu přečti, pokud na ni někde natrefíš. Já jsem s ní byla hodně spokojená :)

   Vymazat
 6. knizku jsem necetla, ale videla jsem film, byl hodne pusobivy.

  OdpovědětVymazat

Created by Agata for WioskaSzablonów. Technologia blogger.