Recenze: Letters from Father Christmas

Název: Letters from Father Christmas
Autor: J.R.R. Tolkien, upraveno Baillie Tolkien
Počet stran: 191
Rok vydání: 2012
Nakladatelství: HarperCollinsPublishers

Every December an envelope bearing a stamp from the North Pole would arrive for J.R.R.Tolkien's children. Inside would be a letter in strange spidery handwriting and a beautiful coloured drawing or some sketches. The letters were from Father Christmas.
They told wonderful tales of life at the North Pole: how all the reindeer got loose and scattered presents all over the place; how the accident-prone Polar Bear climbed the North Pole and fell through the roof of Father Christmas's house into the dining-room; how he broke the Moon into four pieces and made the Man in it fall into the back garden; how there were wars with the troublesome horde of goblins who lived in the caves beneath the house!

Sometimes the Polar Bear would scrawl a note, and sometimes Ilbereth the Elf would write in his elegant flowing script, adding yet more life and humour to the stories. No reader, young or old, can fail to be charmed by the inventiveness and 'authenticity' of Tolkien's Letters from Father Christmas.


Letters from Father Christmas nebo-li Dopisy Děda Mráze je milá kniha o vánočních příbězích samotného Děda Mráze, o trampotách jeho přítele Ledního medvěda, o problémech se skřety, a o dalších dobrodružstvích, které se udály na Severním Pólu.
Kniha je psána formou dopisů od Tolkiena svým dětem. Christopher, Michael John a Priscilla tedy dostávali každý rok kolem vánočních časů dopisy po dobu více než dvaceti let.

Z prvních několika dopisů lze ještě vycítit náznak nejistoty. Jedná se o opravdu krátké dopisy s přáním šťastně prožitých Vánoc. Ale když právě tyto úvodní dopisy sklidily úspěch, proč by nemělo vyprávění dostat jiný rozměr? A také dostalo. Dopisy už nebyly jen o přáních a vánočních ponožkách, ale také o životě na Severním Pólu, o tom, co Děda Mráz a jeho věrný pomocník Lední medvěd dělají, když zrovna nebalí dárky dětem. Příběhy dostaly jiskru a s každým rokem na sebe navazují.
Snad z každé stránky lze cítit vánoční atmosféru a je úplně jedno jestli se právě schováváte se skřety v jeskyních nebo kujete pikle s Ledním medvědem (i když ten to zle nikdy opravdu nemyslí!)

Po grafické stránce je radost se na knihu jen podívat. Už sama obálka je krásná a písmo z ní hezky vystupuje. Takže, pokud vás zaujala už obálka knihy, jsem zvědavá, co řeknete na vnitřek knihy. Celá kniha je totiž ilustrovaná obrázky, které kreslil sám Tolkien svým dětem. A aby toho nebylo málo, jsou přiloženy i obrázky originálních dopisů.


Angličtina není nijak zvlášť složitá. Kniha je psána jednoduše, stručně a přehledně. Je sice pravda, že některé výrazy a fráze jsem si musela vyhledat, ale jinak mi nedělalo žádný problém textu porozumět. A to na tom s angličtinou moc dobře opravdu nejsem.

Za těch dvacet let, co John svým dětem posílal dopisy, prošly i postavy, hlavně tedy postava Ledního medvěda a Děda Mráze, vývojem.Tolkien musel být skvělým otcem. Trpělivost, kterou si musel dát s každým dopisem je neuvěřitelná. Navíc ukazuje, že vedle psaní skvělých příběhů je i dobrým ilustrátorem. Malby Severního Pólu, domu Děda Mráze či ohňostrojů, které posílal společně s dopisy, jsou krásné.

Jsem ráda, že jsem se konečně dostala k další knize J.R.R. Tolkiena, která je z jiného soudku než Pán Prstenů či Hobit. Je škoda, že je tato kniha u nás téměř k nesehnání, a když už, tak za opravdu vysoké částky. Kniha nezklamala a já ji doporučuji dál. Tato kniha je povinností každého fanouška Tolkiena.5/5Žádné komentáře:

Okomentovat

Created by Agata for WioskaSzablonów. Technologia blogger.